İNDİRİMLİ ÜRÜNLER
(0216) 700 17 68 Acıbadem Sarayardı Caddesi No:44 Kadiköy İstanbul
Arama
Filters
Kapat

Motosiklet almak İstiyorum. Peki hangi sürücü belgesine sahip olmam gerekiyor?

Motosiklet almak İstiyorum. Peki hangi sürücü belgesine sahip olmam gerekiyor?

Motosiklet almak İstiyorum. Peki hangi sürücü belgesine sahip olmam gerekiyor?


Motoruma.com blog ekibimiz bu yazıda sizler için motosiklet kullanıcısı olmak isteyenler ve hali hazırda motosiklet kullananlar için sürücü belgeleri hakkında küçük bir araştırma yaptı.


Motosiklet almak istiyorum, hangi sürücü belgesini almam gerekiyor, yaşım hangi sürücü belgelerine yetiyor, sürücü belgelerinin limitleri kaç CC, kaç kW oluyor,  A1, A2 ve A sınıfı sürücü belgelerinin farkları nelerdir, tüm bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık ve kaleme aldık.


Ülkemizde motosiklet kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Her ne kadar bir çok kullanıcı kıyafet ve koruyucu ekipmanlar konusunda yeteri kadar önlemini almasada, ucuz olsun benim olsun dese de işler bu şekilde yürümemektedir. Zira iş sadece sürücü belgesi  ve motosiklette bitmemektedir. En yüksek sınıftaki bir sürücü belgeniz olsa bile bu sizin canınızı korumayacaktır. Bu sebeptendir ki sürücü belgenizi almış olsanız dahi trafiğe çıkmadan önce sağlığınız için önleminizi alınız! Belki de bunların konumuzla ne alakası var diyebilirsiniz. Bizler yine de motoruma.com ailesi olarak önce önlem demek istedik. Sizlerin hayatı bizler için çok değerlidir.


Gerekli uyarıları da yaptığımıza göre asıl konumuza gelebiliriz.


Motosiklet kullanımı için en az 17 yaşından gün almanız gerekiyor. Yani 2007 yılında olduğumuzu düşünürsek.  2001 yılı doğumlular bu sene ilk motosikletlerini alabilecekler. Ancak doğum gününden sonra ilk kurs dönemi 2018’e denk gelenler için aynısını söyleyemeyiz. Onlar 2018 yılını beklemek zorunda kalacaklar.


2015 yılı itibari ile gelen düzenlemeyle A1 ve A2 olan sürücü belgesi sınıfları A1, A2, A sınıfı olmak üzere 3 sınıfa ayrıldı.
Şimdi sizlere biraz da bu sınıflardan ve kullanım limitlerinden bahsedelim.

A1 Sınıfı Sürücü Belgesi:

A1 sınıfı sürücü belgesi alabilmek için 16 yaşını doldurmuş 17 yaşından gün almış olmanız gerekmektedir. “Peki bu sürücü belgesine sahip olursam hangi motosikletleri kullanabilirim” dediğinizi duyar gibiyiz. A1 sınıfı sürücü belgesi  sahipleri 50-125CC arası max. 11kW güç sınırında olan bütün motosikletleri kullanabilmektedir. A1 sürücü belgesi için tüm masraflar dahil ödeyeceğiniz ücret 1500TL civarındadır (ilk sınavda yeterli puanı kazandığınız düşünülerek hesaplanmıştır). Bu ücretin 990TL’si kurs ücretidir. Ancak farklı bir ehliyetiniz varsa (ör. B sınıfı) toplam yapacağınız ödeme 1240TL'ye kadar düşmektedir. Ayrıca yazlı sınava girmiyorsunuz.

A2 Sınıfı Sürücü Belgesi:

A2 sınıfı sürücü belgesinde yaş sınırı 18’dir. 18’i doldurup 19’dan gün almanız gerekiyor.  Diğer bir sürücü belgesi olanlar ise sadece direksiyon sınavına girmesi yeterli oluyor. A2 sınıfı sürücü belgesi  maksimum 35kW, 500cc olan motosikletler için yeterlidir. Herhangi bir sürücü belgeniz yoksa A2 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak için ödeyeceğiniz miktar her şey dahil yaklaşık 1650TL olacaktır. Örneğin bir B sınıfı sürücü belgeniz varsa ödeyeceğiniz miktar 1330TL’ye kadar düşecektir.

A Sınıfı Sürücü Belgesi:

A sınıfı sürücü belgesi için 24 yaşını doldurup 25 yaşından gün almanız gerekmektedir. A1 ve A2 sınıflarında da olduğu gibi diğer bir sürücü belgeniz varsa sadece direksiyon sınavına girmeniz yeterli oluyor. A sınıfı ehliyete sahipseniz bütün motosikletleri kullanabilmektesiniz. Herhangi bir ehliyeti olmayanlar için A sınıfı ehliyetler her şey dahil yaklaşık 2000TL civarındadır. Örneğin B sınıfı ehliyetiniz varsa bu fiyat 1730TL’ye kadar düşecektir.

 

Kayıt için Gerekli Evraklar:

  • Nüfus Cüzdanı.
  • Öğrenim Belgesi.
  • Sağlık raporu.
  • 4 adet biometrik fotoğraf.
  • Varsa Mevcut ehliyetiniz.

Not: Makalede belirtilen fiyatlar 15 Temmuz 2017 tarihinde geçerli olan yaklaşık fiyatlardır.


Aklınızdaki soruları aydınlatabildiysek ne mutlu bize. Merak ettiğiniz farklı sorular için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Bir başka makalede görüşmek üzere.

 

 

!!!Bonus: Atv kullanabilmek için hangi sürücü belgesi (ehliyet) sınıfı gerekmektedir?

Daha önce A2 sürücü belgesi yeterli olurken Atvnin 4 tekerli araç statüsüne alınması ile birlikte B sınıfı ehliyet zorunluluğu gelmiştir.

Yazın